Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele

parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie

Parafia Zabierzów

Email Drukuj PDF

Mamy nowych lektorów !

Widzimy ich czasem przy ołtarzu w białych albach, jak czytają Słowo Boże, czasem nawet co zdolniejsi śpiewają, czy wykonują różne funkcje liturgiczne, których mali ministranci jeszcze nie potrafią. A teraz będziemy widzieli i słyszeli ich jeszcze częściej, bo mamy siedmiu nowych...

Lektorzy czyli Ministranci Słowa Bożego... Sobór Watykański II, który umożliwił czytanie Pisma świętego w kościele przez ludzi świeckich o lektorach tak napisał: „Lektorzy spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z taką szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego” (Konstytucja o Liturgii). Słowa te przypomniał jeden z naszych nowo pobłogosławionych lektorów dziękując Ks. Dziekanowi Stanisławowi Kozieł za dopuszczenie do posługi.

Więcej…

PIELGRZYMKA

Email Drukuj PDF

PIELGRZYMKA PO SANKTUARIACH MARYJNYCH
NA ZIEMIACH POLSKICH I LITEWSKICH
część 1/3
„Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie”.
Adam Mickiewicz  „Pan Tadeusz”

Dnia 3 lipca 2013 roku, po krótkiej modlitwie w naszym kościele parafialnym, rozpoczęła się pielgrzymka Zespołu „CANTUS” wraz z mieszkańcami Zabierzowa i zaproszonymi gośćmi do Ostrej Bramy w Wilnie. Głównym inicjatorem wyjazdu był p. Maciej Jerzy Rajpolt, zaś duchowe przewodnictwo sprawował ks. Prałat Stanisław Maślanka, który w czasie całej naszej wędrówki dzielił się z nami wiedzą na temat odwiedzanych miejsc. Zainteresowanie wzbudzały liczne ciekawostki przytaczane przez ks. Prałata oraz zagadki, nad którymi wszyscy usilnie myśleli i próbowali rozwiązać niejednokrotnie z dobrym skutkiem. Dodatkowo naszą wiedzę uzupełniał p. Jerzy Korzonek, którego znajomość historii i różnych zdarzeń dotyczących poznawanych miejsc była tak szeroka, że wszyscy z ciekawością słuchali Jego opowieści.

Więcej…

Zaproszenie na spotkanie 19 stycznia

Email Drukuj PDF

 

Zaproszenie na spotkanie Ruchu Czystych Serc

 

Najbliższe spotkanie Ruchu Czystych Serc w naszej parafii odbędzie się 19.01.2013 r. (tj. sobota) o godz. 15:00 w salce katechetycznej. Tematem spotkania będzie nasza dojrzałość i rozwój.

Spotkanie to będzie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej części spotkania powiemy sobie o dojrzałości, samowychowaniu i naszym „Westerplatte”, czyli o tym, co jest dla każdego z nas najważniejsze i czego bronimy w naszym życiu. Natomiast druga część spotkania odbędzie się w formie rozważań, autorefleksji na powyższy temat i będzie stanowiła swoiste podsumowanie całego spotkania.

Więcej…

Strażacki konwój

Email Drukuj PDF

W naszym dekanacie nadal trwa peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii s.Faustyny i Jana Pawła II. Zabierzowska parafia była pierwszą wspólnotą w której znaleźli się tak dostojni „Goście”. Samochodem - kaplicą obraz i relikwie zostały przewiezione do naszej parafialnej świątyni. Zabierzowscy strażacy byli tymi, którzy jako pierwsi mogli towarzyszyć przejazdowi i tworzyć uroczysty konwój w drodze z Sanktuarium w Łagiewnikach do Zabierzowa. Zazwyczaj po ogłoszeniu alarmu, strażacy starają się dotrzeć w miejsce zagrożenia w jak najkrótszym czasie, pomagając sobie sygnałami dźwiękowymi i błyskowymi. W tym jednak przypadku przejazd odbywał się powoli z pełnym powagi dostojeństwem, a sygnały dodawały odpowiedniej rangi tej krótkiej podróży. Na strażackich ramionach obraz został wniesiony do naszej parafialnej świątyni.

Po niespełna 24 godzinach peregrynacja w Zabierzowie się zakończyła. Relikwie i obraz powędrowały do pobliskiej parafii w Brzeziu pod opieką Rycerzy św. Floriana z Ujazdu i Brzezia.

Jerzy Banarski

Betlejem

Email Drukuj PDF

Betlejem w naszej parafii - żywa szopka w Zabierzowie

1. Do szopy, hej pasterze,
Do Szopy, bo tam cud!
Syn Boży w żłobie leży,
by zbawić ludzki ród.

Ref.: Śpiewajcie Aniołowie,
pasterze, grajcie Mu.
Kłaniajcie się Królowie,
nie budźcie Go ze snu.

2. Padnijmy na kolana,
to Dziecię to nasz Bóg,
Uczcijmy niebios Pana;
miłości złóżmy dług.

Już po raz trzeci mogliśmy podziwiać na terenie naszego parafialnego kościoła żywą szopkę.

Więcej…

Strona 1 z 104