Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele

parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie

Email Drukuj PDF

Piąte spotkanie chórów Cantate Domino Zabierzów 2017

i jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Jolanty Waga.

W niedzielę 28. maja 2017 roku w zabierzowskim kościele parafialnym odbyło się piąte spotkanie chórów Cantate Domino. W tym roku miało ono szczególnie uroczysty charakter ze względu na obchody jubileuszu trzydziestolecia pracy artystycznej pani Jolanty Waga. O godz. 17:00 parafianie oraz przybyli goście uczestniczyli we wspólnej mszy świętej, sprawowanej w intencji jubilatki oraz naszych żyjących matek. Bezpośrednio po eucharystii rozpoczął się koncert. Znakomite audytorium powitał gospodarz spotkania, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie ksiądz kanonik Krzysztof Burdak. Wśród zgromadzonych w kościele miłośników muzyki obecni byli proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Brzeziu ksiądz Grzegorz Kubik, ksiądz prałat Stanisław Maślanka, ksiądz wikary Marek Skop, oraz przedstawiciele władz samorządowych: wójt Gminy Zabierzów pani Elżbieta Burtan oraz sołtys Zabierzowa pan Wiesław Cader. W tegorocznym spotkaniu Cantate Domino obok zabierzowskiego chóru Voci di san Francesco uczestniczył chór Sonitus Dei z parafii NMP Matki Kościoła w Brzeziu oraz krakowski zespół wokalno – instrumentalny Anno Domini. Zgodnie z tradycją zabierzowskich majowych spotkań muzycznych koncert rozpoczęła pieśń „Gaude Mater Polonia” wykonana przez wszystkie połączone zespoły pod dyrygenturą pani Jolanty Waga. Prezentację indywidualnych zespołów otworzył najmłodszy, bo działający trzy lata, chór Sonitus Dei pod dyrygenturą pana Michała Całka. Wykonanie utworów „Święta Dziewico” i „Ave Maria” z pewnością na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Chór Voci di san Francesco prowadzony przez pana Edwarda Machetę zaprezentował pieśni: „Modlitwa kapłana”, „Serce Jezusa z nami” oraz „Regina Coeli”. Z kolei zespół Anno Domini pod batutą pani Jolanty Waga wykonał utwory: „Pater Noster”, „Modlitwa o pokój” i „Maryjo, dziękuję Tobie dziś”. Występy chórów spotkały się z dużym aplauzem publiczności. Dalsza część spotkania miała charakter podziękowania. Majowe koncerty chóru Voci di san Francesco i zaproszonych gości dedykowane są matkom, toteż nie mogło zabraknąć serdecznych życzeń dla wszystkich mam oraz wyrazów wdzięczności za przekazane dary życia i wiary, za miłość i opiekę. W ciągu pięcioletniej historii zabierzowskiego spotkania chórów Cantate Domino symbolem imprezy stały się statuetki przedstawiające św. Franciszka z Asyżu, patrona zabierzowskiej parafii. Wykonała je uznana i ceniona w kraju oraz za granicą zabierzowska artystka, absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pani Marita Benke-Gajda. Pamiątkowe statuetki wręczyli dyrygentom chórów gospodarze zabierzowskiej gminy i parafii - pani wójt Elżbieta Burtan oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Burdak. Muzycy zespołu Anno Domini zaprezentowali słuchaczom utwory „Maryjo śliczna Pani”, „Ave Maryja” oraz „Łzy nadziei”, zaś na zakończenie tegorocznego spotkania chórów uhonorowali panią Jolantę Waga wykonaniem dwóch kompozycji: „Anioły są wszędzie” oraz „Miłość trwa”.

Sławomir Korzonek