Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele

parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie

Bierzmowanie 2017

Email Drukuj PDF

Bierzmowanie 2017

 

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Amen.” - tak wyraziła wolę przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzież klas trzecich gimnazjalnych z naszej parafii. Po trzyletnim przygotowaniu, które polegało głównie na regularnym uczestniczeniu w niedzielnej Mszy świętej i nabożeństwach liturgicznych, także na przystępowaniu do sakramentu pokuty i udziału w spotkaniach formacyjnych, w końcu po zaliczeniu egzaminu z wiedzy religijnej, młodzież ta wybrała sobie Patrona oraz świadka bierzmowania i 1 czerwca 2017 roku przystąpiła do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Stało się to dzięki posłudze Ks. Bpa Damiana Muskusa, który znany jest nam dobrze, bo bywał u nas już kilka razy na bierzmowaniu i podczas Triduum Paschalnego, a także wizytował naszą parafię i odprawiał Sumę Odpustową ku czci św. Franciszka z Asyżu trzy lata temu.

Mszę świętą z udzieleniem sakramentu bierzmowania poprzedziły spotkania modlitewne w kościele w poniedziałek i we wtorek. Na tych spotkaniach modliliśmy się o Dary Ducha Świętego potrzebne nam do umocnienia wiary i do nawiązania osobistego kontaktu z Jezusem.

W przeddzień uroczystości młodzi kandydaci do bierzmowania wraz z rodzicami zgromadzili się w świątyni na Mszy świętej, podczas której nastąpił obrzęd przekazania krzyżaznaku naszej wiary. Rodzice nałożyli im na szyje te krzyże i pobłogosławili ich tak samo, jak to uczynili przy chrzcie świętym i przed pierwszą Komunią. Była to jak zawsze chwila bardzo piękna i wzruszająca...

Następnego dnia, w czwartek 1 czerwca odświętnie ubrani zgromadzili się ponownie w kościele ze swoimi świadkami i rodzinami na uroczystej Mszy świętej. Tradycyjnie na początku rodzice przywitali Ks. Bpa Damiana i poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Biskup również tradycyjnie nie odmówił i od tej pory kolejne osoby (a było ich tym razem 46) mogą się cieszyć darami Ducha Świętego i w oparciu o te dary mogą starać się żyć, jak na dojrzałych chrześcijan przystało. Po Komunii świętej Paweł w imieniu młodych bierzmowanych podziękował Ks. Biskupowi za udzielenie sakramentu, a Weronika rodzicom za trud wychowania i kapłanom za przygotowanie. Po podziękowaniach i poświęceniu krzyży Ks. Biskup bierzmowanych i nas wszystkich pobłogosławił na to dojrzałe życie chrześcijańskie.

Życzymy młodzieży bierzmowanej obfitych łask Bożych i światła Ducha Świętego na każdy dzień. Niech ten sakrament będzie zawsze źródłem radości chrześcijańskiej i odwagi w dawaniu świadectwa wiary. Szczęść Boże !

Ps. Teraz troszkęod siebie. Będę mile wspominał tegoroczne bierzmowanie w Zabierzowie, bo młodzi kandydaci naprawdę dojrzale zachowywali się na spotkaniach i próbach, a współpraca z rodzicami była bez zarzutu. Oby tak było zawsze. Co daj Boże. Amen.

ks. Marek Skop